TARİHÇE
 
Irmak Group olarak “İnanç Varsa Sonuç Mükemmel Olacaktır” anlayışıyla çıktığımız yolda “Endişenin” bir girişimci için olmazsa olmaz hislerinden olduğunu bildiğimiz halde; yolumuzda endişeye kapılmadan ilerleyerek şirket vizyonumuzu KARARLILIK üzerine inşa ettik.
İçimizde sadece yeni bir şey üretme, üretilenlerden farklı olma, yapılanlara farklı bir noktadan yaklaşarak olanı ileri götürme isteğimizi yolumuzun her aşamasında canlı tutarak; şirket vizyonumuza YENİLİKÇİ OLMA özelliğimizi ekledik.
Genelde insanlar, yaptıkları girişimler başarılı olduktan sonra rahat oda ve koltuklarında yakaladıkları zaferin tadını çıkarmayı severler. Normal olarak başarıya ulaşmış çoğu projede değişiklik yapmak için genelde korkulur. Ama bizler başarılarımızdan sonra çalışma tempomuzu daha da artırarak; projelerimizin en iyisi olması için sürekli çalışarak; şirketimizin dinamikleri arasına AZİM kavramını yerleştirdik.
Sadeliğin çekiciliğini biliyoruz. Bundan dolayı tüm ilişkilerde kendimiz olma eğilimini taşıyarak; şirket karakterimizin en önemli öğesinin SADELİK olduğunu sergiledik.
“Sorun ne kadar büyük olursa olsun zaman içinde odağını kaybetmeden çözüm için çalışmak, yoğunlaşmak, vazgeçmemek” parolasıyla ODAKLANMA merkezli gelişime devam ettik.
“En ufak zaferimiz dahi; tek bir insanın eseri olamayacak kadar büyüktür.” anlayışımızı koruyarak; insanların aslında tek başlarına bir anlam ifade etmediklerini; başarıların, zaferlerin birliktelikten doğacağını belirterek çalışanlarımızla bir aile gibi birbirimize kenetlendik.
Tüm bunların hepsini bir araya getirdiğimizde; KAPALI ÇARŞIDAN BİR VAROLUŞ hikayesi meydana çıktı.
KAPALI ÇARŞIDAN BİR VAROLUŞ
Irmak Group’un temelleri kurucumuz Yüksel AKGÜL tarafından 1974 yılında 14 ayar muhtelif ürün imalatıyla Kapalı Çarşı’da atıldı. Kurucumuz, kendi yarattığı yenilikçi çizgisi, çalışkanlığı, işe olan tutkusu ve azmi ile 1983 -1989 yılları arasında Karadeniz Bölgesinde bilezik ve alyans imalat sektörünün öncüsü oldu ve bu süre zarfında bölgede ilk 14 ayar toptan mağazasını açtı.
Ida Gold adıyla markalaşan firmamız yıllar içinde Türkiye çapında tanındı. Ünü yurtdışına taşan Ida Gold Türkiye’nin yanı sıra Avusturya ve Romanya’da açtığı mağazalar zinciriyle tüketiciye doğrudan ulaştı.
Dünyaca ünlü Osmanlı paralarından esinlenerek yaratılan, Gelenekten Zerafete dönüşen “Ottoman Koleksiyonu” ve sevgiyi çoğaltan “Flower Stone Koleksiyonu” marka bilinirliğini anbean katladı.
FİNANS SEKTÖRÜ
Kuyumculuk ve mücevher sektöründe büyük bir ivme yakalayan Irmak Group olarak; 1991 yılında finans sektörüne adım attık. Türkiye'nin ilk yetkili müessese şirketlerinden biri olarak Zeytinburnu ve Eyüp ilçelerinde faaliyet gösteren altın ve döviz bürolarının ardından kendi öz ve güçlü sermayemizle Türkiye ve Avrupa’da hızlı bir büyüme gösterdik.
YURTDIŞI YATIRIMLARI
1999 yılında hedeflerimiz gibi şirketimiz de büyüyordu ve Moldova’nın başkenti Kişinev'de Moldstar firmasıyla gıda ve temizlik ürünlerinin ithalat ve ihracatına başladık.
AZERBAYCAN
2002 yılında Azerbaycan Bakü’de bölgenin unlu mamulleri ve çikolata ihtiyacını karşılayan modern prosese sahip, üretime hazır bir fabrikayı bünyesine kattı. Türkiye’nin önde gelen çikolata ve şekerleme gruplarından Elvan Gıda A.Ş. ile Irmak MMC.’yi kuran grup, gıda üretimi işine girdi.
TOPTAN MAĞAZACILIK
2004 yılında butik kuyumculuk ve özgün tasarım koleksiyonlarıyla sektöre yeni bir soluk getiren toptan mağazamız Ida Gold zirvedeki yerini pekiştirdi.
EMLAK SEKTÖRÜ
2008 yılında Türk ekonomisi için katma değer yaratan sektörlerin başında yer alan emlak sektöründeki gelişmeler ışığında “Güvenli Yapılar, Mutlu Yuvalar” anlayışıyla inşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermek üzere Irmak Kent kuruldu. Irmak Kent Azerbaycan’daki yatırımları yanı sıra konut projeleri geliştirmek üzere Çorlu ve Kurtköy’de büyük çaplı araziler satın aldı. Zeytinburnu’nda ise bir konut projesinin taahhüt işi üstlenildi. Irmak Kent’in en iddialı projesi ise Başakşehir’de gerçekleştirilen Vadişehir…
RUSYA
2010 yılında ülkemizde ağaca dayalı endüstrinin hammadde ihtiyacını görerek Irmak Tomruk’u kurduk. Rusya’nın Sibirya bölgesinde hayata geçirilen ve 20 bin m² açık ve 5 bin m² kapalı alanda faaliyet gösteren Irmak Tomruk fabrikası, Türkiye’nin endüstriyel ağaç ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor.
SONUÇ OLARAK
Irmak Group, bugün bulunduğu noktaya geçmişten gelen değerlerine sıkı sıkı bağlı olması ve geleceğe yönelik vizyoner duruşu sayesinde ulaşmıştır. Irmak Group’un en değerli varlığı binbir emekle, güçlükle, zorlukla ortaya çıkan adı ve bu adı yaşatan çalışanlarıdır.
Yönetim esası olarak ülkemize, yöremize katkılarımızla ve insan gücümüzle örnek gösterilen grup olmayı hedefliyoruz. İlişkilerinde ilkesel, rasyonel, demokratik davranmaya özen gösteren, enerjisini sonuç almaya harcayan çalışanlar yetiştiriyoruz.
Eleştirel bakışın iyileşmenin ve gelişmenin ilk adımı olduğunu bilen; riski önceden sezerek hamlelerini yapan yönetim kadroları barındırmaktayız.
Sınırlı kaynakların etkin bir şekilde değerlendirilmesini ve sürdürülebilir kalıcı değerler üretilmesini çok önemsemekteyiz.

Konutlarımızın temelinden bitimine kadar olan süreçte her aşamayı büyük bir titizlikle projelendiriyor daha sonra hayata geçiriyoruz. Bizler için doğallık ve şıklık her zaman ön planda. Bu iki husus yapılarımızın temel taşını oluşturmakta. Sıradan görünen aynı konsept üzerine kurgulanan yapıların aksine farklı ve bir adım önde olan projeleri üretiyoruz. İnnovatif bir anlayışla yaşam alanları oluşturmak, oluşturduğumuz yaşam alanlarında sizleri ağırlamak firmamızın en büyük kazancı.
Farklılık algısını yeniden oluşturuyoruz. Bazen farklı olanlar bile aslında birbirlerine benzer. İnşaa ettiğimiz yapılar da bu algıyı ortadan kaldırıyoruz. Her anlamda farklı ve yenilikçi yapılar sizleri bekliyor. Modern, günümüz ihtiyaçlarına cevap veren konutlarımız sizler için üretilmiş birer yaşam alanıdır.
Yaşadığımız konutlar gerçek anlamda bizlerin vizyonlarını ortaya çıkarır. Yaşam alanlarımızın modernliği, palnı, fiziki görünümü ve konumu çok büyük önem taşımaktadır. Irmak Kent İnşaat olarak; vardığımız nokta, her detayı planlanmış, modern, ihtiyaçlara cevap veren, yenilikçi yapılar inşaa etmekle kalmıyor; vizyonunuzu da genişletiyoruz.